30.03.2020

   „Kolory wiosny ”

Cel:

- rozwijanie umiejętności tworzenia kolekcji;

- rozwijanie mowy

1. Rozwiązywanie zagadek o oznakach wiosny. Załącznik nr 1

Pióra ma biało-czarne,

 a nogi czerwone,

zmykają przed nim

 żabki wystraszone. (bocian)

W trawie lub w wodzie mieszka.

Często jest zielona.

Śpiewa: rege, rege, kum, kum,

gdy jest zadowolona. (żaba)

Dźwięczy pod niebem jak mały dzwonek.

 Tak śpiewa tylko szary... (skowronek)

 W swojej nazwie „sanki” mają.

Te fioletowe kwiaty ... się nazywają. (sasanki)

Po rozwiązaniu zagadki dziecko wskazuje zdjęcie, które stanowi rozwiązanie zagadki. Potem rodzic i dziecko wspólnie dzielą ich nazwy na sylaby (rytmicznie).

2. Kolorowe guziki – tworzenie kolekcji.

- Rodzic przygotowuje guziki różniące się kolorem (czerwone, niebieskie, zielone, żółte, brązowe, białe, fioletowe i pomarańczowe itp.), wielkością (małe, duże), liczbą dziurek (z dwoma dziurkami i z czterema dziurkami). Guziki można też narysować, pokolorować i wyciąć.

- Rodzic umieszcza guziki na dużej tacy. Przygotowuje też tacki na których (według kryterium koloru) będą segregowane guziki.

- Rodzic bierze po jednym guziku w każdym kolorze. Dziecko określaj ich kolory, a rodzic kładzie na tackach po jednym guziku w danym kolorze. Potem dziecko segreguje guziki według kolorów, kładąc je na wyznaczonych (guzikiem) tackach. Rodzic i dziecko  nazywają wspólnie utworzone kolekcje. Rodzic wskazuje tacki, a dziecko mówi, w jakim kolorze guziki się tam znajdują.

- Dziecko ocenia na oko liczebność poszczególnych kolekcji (rodzic tak przygotowuje guziki, że w jednym kolorze jest ich bardzo dużo, a w innym – bardzo mało, liczba pozostałych jest porównywalna).

- Rodzic pyta dziecko: − Czym jeszcze różnią się guziki? Jeżeli dziecko nie widzi,  rodzic pokazuje dziecku mały guzik i duży guzik. Potem dziecko segreguje guziki według wielkości i nazywa otrzymane kolekcje: duże guziki, małe guziki. Dziecko ocenia na oko, których guzików jest więcej – małych czy dużych.

-  Jeżeli dziecko wykazuje zainteresowanie, można jeszcze segregować guziki według liczby dziurek.

3. Zabawy z wiosennym wiatrem.

• Dziecko dostaje jedną stronę gazety, składa ją na pół i wachluje nią tak, aby wywołać silny wiatr, a potem – słaby wiatr.

• Dziecko zgniata gazetę, otrzymaną kulkę kładzie na podłodze i dmucha na nią tak, aby się poruszała.

• Naśladuje odgłos wiejącego wiatru, mówiąc: wiu, wiu, wiu...

• Naśladuje odgłos wiatru z użyciem np.  folii aluminiowej, butelki, papieru.

• Improwizuje ruchem mocny wiatr, słaby wiatr.

 • Pokazuje, jak wiosenny wiatr sprawia mu przyjemność, muskając jego twarz, a potem, jak nieprzyjemny, ostry jest zimny wiatr.

 

Pliki do pobrania: