Wiosenne przebudzenie
Cele:
- rozwijanie umiejętności wokalnych
- zainteresowanie dźwiękami muzyki relaksacyjnej,
- rozwijanie poczucia rytmu.
1. Słuchanie odgłosów przyrody.
Rodzic włącza fragment nagrania śpiewu ptaków i szumu lasu link do nagrania wiosnąhttps://www.youtube.com/watch?v=07tsNO76hiw Prosi, aby dziecko odpowiedziało, z jaką porą roku kojarzą mu się te odgłosy i dlaczego ?
2. Osłuchanie z melodią i tekstem piosenki „Spotkanie z wiosną” (sł. i muz. B. Forma). Link do piosenki https://www.youtube.com/watch?v=h_3Z0yuWxw8 . Załącznik nr 1
3. Rozmowa na podstawie wysłuchanej piosenki.
− Jaka jest pogoda wiosną?
− Co słychać o tej porze roku?
− Kogo można spotkać w ogrodzie wiosną ?
− Czego jest coraz więcej wiosną?
4. Nauka refrenu piosenki „Spotkanie z wiosną” połączona z ilustracją ruchową utworu.
Dziecko powtarza za rodzicem słowa refrenu. Podczas ponownego powtarzania słów utworu dziecko naśladuje powiew wiatru (delikatne kołysze się na boki), świergot ptaków (ręce układa jak skrzydła), a na słowa: miłych przedszkolaków (uśmiecha się).
5. Zakładanie wiosennej hodowli.
Rodzic daje dziecku pojemnik. Następnie wsypuje do niego trochę ziemi, a dziecko wybiera, co będzie w nim sadzić/siać. Kolejnym krokiem jest ponowne uzupełnienie pojemnika ziemią i podlanie. Ważne, aby wspólnie przypomnieć sobie, co jest potrzebne roślinie do wzrastania (powietrze, woda, ziemia, odpowiednia temperatura). Dziecko może dowolnie ozdobić pojemnik.
6. Kolorowanie ilustracji, która przedstawia Panią Wiosnę ( praca plastyczna dla chętnych dzieci). Załącznik nr 2
Język angielski:
Utrwalanie nazw kolorów z wykorzystaniem piosenki z serii Super Simple Songs pt. „What's Your Favorite Color? , dostępnej pod linkiem: