Środa 15.04.2020r
Temat: Liczymy motyle
Cel: Rozwijanie umiejętności liczenia.
Zadanie 1:
Zabawa ruchowa z elementem dramy – „Smutne drzewko i wesołe drzewko”.
Dziecko porusza się po pokoju przy dźwiękach tamburynu. Podczas przerwy w grze wciela się w rolę drzewka, któremu ktoś połamał gałązki, ponacinał korę – pokazuje miną, postawą ciała, jak czuje się to drzewko. Potem znowu porusza się przy dźwiękach tamburynu. Podczas przerwy w grze pokazuje, jak czuje się drzewko o które dba ogrodnik, które ma całą korę i gałęzie, radośnie sobie rośnie.
Zadanie 2:
Utrwalenie nazewnictwa kolorów. (załącznik 1)
Rodzic opowiada o motylach, które pojawiły się nad łąką. Dziecko umieszcza na ilustracji łąki sylwety motyli w odpowiednich kolorach.
Na łące budziło się życie. Zakwitało coraz więcej kwiatów, zwierzęta opuszczały zimowe kryjówki i cieszyły się promieniami słońca. Powróciły ptaki. Nad kwiatami fruwały małe zwierzęta – owady. Stokrotkę, która wyciągnęła kwiat do słońca, najpierw odwiedził żółty motyl zwany cytrynkiem. (Dziecko umieszczają na ilustracji sylwetę żółtego motyla). Potem – piękny niebieski motyl z rodziny modraszków. (Obok żółtej sylwety motyla umieszcza niebieską). Usiadł na stokrotce, skosztował nektaru i odfrunął.
Kolejnym gościem był biały motyl z ciemnymi plamkami – bielinek kapustnik, zwany tak z powodu jego częstego odwiedzania zagonów kapusty, na której chętnie składa jajeczka. (Umieszcza białą sylwetę motyla na ilustracji). Gdy dzień się powoli kończył, pojawił się jeszcze jeden motyl – pomarańczowy – o dziwnej nazwie czerwończyk dukacik. (Umieszcza na ilustracji sylwetę pomarańczowego motyla).
Zadanie 3:
Ćwiczenia w liczeniu. Wykorzystujemy sylwety z zadania 1.
Liczenie motyli.
Określanie, w jakim kolorze jest pierwszy, drugi… czwarty motyl.
Zadanie 4:
Zabawa sylwetami motyli.
Dziecko dostaje po sylwecie papierowego motyla. Określa jego kolor, a potem ustawia go względem siebie według poleceń rodzica. Np. nad sobą, przed sobą, z boku, za sobą, nisko, wysoko.
Zadanie 5:
Zabawa orientacyjno-porządkowa Fruwające motyle.
Dziecko nadal ma swoje sylwety motyli. Przy nagraniu melodii w rytmie walczyka tańczy z motylem w takim kolorze, jaki określił rodzic. Rodzic wymienia kolejno kolory motyli.
https://www.youtube.com/results?search_query=melodia+w+rytmie+walczyka
Zadanie 6:
Układanie sylwet według podanego rytmu. (załącznik 2)
Rodzic układa na dywanie sylwety motyli: fioletowe i czerwone, określając ich kolory – fioletowy motyl, czerwony motyl, fioletowy, czerwony, fioletowy, czerwony. Potem prosi dziecko, żeby układało dalej według podanego wzoru (rytmu).
Język angielski:
Zapoznanie z nazwami zwierząt mieszkających na wiejskim podwórku ( a cow / krowa, a horse / koń, a pig / świnka, a duck / kaczka, a sheep / owca, a dog / pies). Słuchanie piosenki „ Farm animals song. Walk around the farm”, dostępnej pod linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=EwIOkOibTgM&feature=youtu.be
w razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu meilowego w godzinach 8-13 Monika Malec @email