ZWYCZAJE WIELKANOCNE
Cele:
- rozwijanie mowy,
- rozwijanie sprawności fizycznej.
1. Wiersz B. Formy „Wielkanoc”. Załącznik nr 1.
2. Symbole i zwyczaje wielkanocne. Załącznik nr 2.
Rodzic wymienia niektóre zwyczaje, obrzędy związane z Wielkanocą.
Zwierzęciem ofiarnym przez wiele tysięcy lat był baranek. Po zmartwychwstaniu Chrystusa stał się on symbolem Jego ofiary.
W czasach, kiedy nie zamrażano jeszcze żywności, wiosną biedniejszym ludziom brakowało jedzenia. Ratunkiem były jajka, które znosiły kury. Z czasem zaczęto jaja święcić i traktować jako symbol rodzącego się życia. Jaja zdobiono, malowano, oklejano. Miały one duże znaczenie.
Zające rozmnażają się często i mają dużo potomstwa, dlatego były uważane za symbol płodności, dostatku. Wierzono, że przynoszą świąteczne jajka.
Radosnym symbolem zbliżających się świąt wielkanocnych jest Niedziela Palmowa. Tego dnia są święcone palmy. Stary zwyczaj każe zachować palmę w domu, żeby go chroniła.
3. Zabawa ruchowa z elementem skoku – Zajączki, do norek!
Dziecko jest zajączkiem układa w dowolnych miejscach pokoju, kartki – norki. Skacze po łące – pokoju– w różnych kierunkach, omijając norki. Na hasło „do norki” zajączek skokami udaje się do swojej norki.
4. Ćwiczenia gimnastyczne.
Dla chętnych dzieci polecam ćwiczenia gimnastyczne z rodzicami.
https://www.youtube.com/watch?v=DBYZXW0PqmA
Język angielski:
Wprowadzenie w tematykę Świąt Wielkanocnych z wykorzystaniem piosenki pt. Happy Easter, dostępnej na You Tube pod linkiem: