Budujemy dom
Cele:
- porównywanie liczebności zbiorów;
- rozwijanie sprawności manualnej.
1. Oglądanie zdjęć, widokówek, albumów przedstawiających miejscowość, w której mieszka dziecko. Mówienie nazwy swojej miejscowości, nazywanie miejsc przedstawionych na zdjęciach (widokówkach). Nauka adresu zamieszkania dziecka.
2. Domy i domki – ćwiczenia matematyczne. Załącznik nr 1
Rodzic umieszcza na stole sylwety domów – małych (4) i dużych (5).
• Otaczanie pętlami małych domów i dużych domów.
Rodzic pyta: − Czym różnią się domy na tablicy? Po uzyskaniu odpowiedzi prosi dziecko, żeby otoczyło pętlą w kolorze czerwonym duże domy, a potem, by otoczyło pętlą w kolorze zielonym małe domy.
• Porównywanie liczebności domów.
Rodzic pyta dziecko: − Jak bez liczenia możemy określić, gdzie jest więcej domów? Jeżeli dziecko nie zna odpowiedzi, rodzic proponuje aby domy duże i małe połączyć w pary. Dziecko łączy liniami w pary sylwety: dużego domu i małego domu, i określa, których domów jest więcej i o ile więcej.
3. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Moja miejscowość”.
Dziecko porusza się swobodnie po pokoju. Kiedy rodzic klaśnie i wypowie nazwę miejscowości, w której mieszka dziecko, przedszkolak podskakuje, a kiedy wypowie inną nazwę – kuca.
4. Praca plastyczna pt. „Dom”- wykonanie domu z pudełka i kolorowego papieru.
Dzieci wybiera sobie pudełko. Okleja je kolorowym, przygotowanym przez rodzica, papierem. Wycina okna i drzwi, przykleja je w odpowiednich miejscach na pudełku. Wycina z czerwonego papieru prostokąt (płaski dach) i przykleja na pudełku.
5. Karta pracy. Załącznik nr 2
W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu poprzez e-mail w godzinach 9.00-14. 00
Martyna Buras - @email
Język angielski:
Utrwalanie nazw kształtów a circle / koło, a triangle / trójkąt, a square / kwadrat z wykorzystaniem piosenki „ I can make a circle”, dostępnej pod linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=iMtGFOFX6wo
Powtórz nazwy kształtów wymieniane w piosence ( circle, triangle, square). Naśladuj odpowiedni sposób ułożenia rąk i pokaż wybrane kształty. Powodzenia!
Kontakt do nauczyciela pod adresem e- mail : @email w godzinach 8:00- 13:00 E. Patyńska